TSM Korosundan Müzenin 9 Yılına Özel Konser
 
GÜNCEL
Faydalı Linkler
Haberler
Etkinlikler
Duyurular
İhaleler
 
 
 
Haberler
<p>İnegöl Belediyesi’nden Hayalleri Gerçeğe Çevirecek Bilboard Uygulaması</p> İnegöl Belediyesi’nden Hayalleri Gerçeğe Çevirecek Bilboard Uygulaması
<p>Zabıtada Teknoloji Devrimi</p> Zabıtada Teknoloji Devrimi
<p>Tedavisi Yapılan Köpek Yuvasına Döndü</p> Tedavisi Yapılan Köpek Yuvasına Döndü
<p>İnegöl Belediyesi Türkiye’ye Örnek Oluyor</p> İnegöl Belediyesi Türkiye’ye Örnek Oluyor
<p>15 Sokakta Tretuvar Uygulamaları Devam Ediyor</p> 15 Sokakta Tretuvar Uygulamaları Devam Ediyor
<p>Temiz Bir İnegöl İçin Ben De Varım</p> Temiz Bir İnegöl İçin Ben De Varım
<p>Filistinli Mattar Ve İnegöllü Baktimur’un “Barış” Sergisi Müzede Görücüye Çıktı</p> Filistinli Mattar Ve İnegöllü Baktimur’un “Barış” Sergisi Müzede Görücüye Çıktı
<p>Belediye Personeline İş Güvenliği Eğitimi Verildi</p> Belediye Personeline İş Güvenliği Eğitimi Verildi
<p>Mevlana 745. Vuslat Yıl Dönümünde Anıldı</p> Mevlana 745. Vuslat Yıl Dönümünde Anıldı
<p>İnesmek’te Sağlıklı Beslenme Kursu Başladı</p> İnesmek’te Sağlıklı Beslenme Kursu Başladı
 
TSM Korosundan Müzenin 9. Yılına Özel Konser 11/01/2018 11:23

İnegöl Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, İnegöl Kent Müzesi’nin kuruluşunun 9. yılına özel düzenlenen konserde sahne aldı. Bestekar Hacı Arif Bey’in eserlerinden oluşan konser, salonu dolduran dinleyicilerden tam not aldı.

İnegöl Kent Müzesi’nin kuruluşunun 9’uncu yılı kutlamaları kapsamında, Çarşamba akşamı İnegöl Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu Müzenin yıldönümüne özel hazırlanan konserde sahne aldı. TSM korosu, Bestekar Hacı Arif Bey’in eserlerinden oluşan bir konser verdi.

Şef Diler Yalaza yönetimindeki koro, Cem Taşkıner’in sunumuyla programına Nihavent makamındaki eserlerle başladı. Koro sırasıyla Hacı Arif Bey’e ait ‘Ahteri Düşkün Garibim, Âşık-ı Avareyim’, ‘Ben Buy-i Vefa’, ‘Vücud İklimin Sultani Sensin’, ‘Uyur Daim Uyanmazdı’, ‘Bakmıyor Çeşmi Siyah Feryade’ adlı eserleri seslendirdi. Hacı Arif Bey’in bulduğu Kürdili Hicazkar makamındaki ‘İftirakındır Sebeb Bu Nalevü Feryadıma’ ve ‘Muntazır Teşrifine Hazır Kayık’ adlı eserleri seslendiren koro, Segah makamındaki ‘OImaz İlaç Sine-i Sadpareme’ ve Hüzzam makamındaki ‘Güzel Gün görmedi avare gönlüm’ ile ilk bölümü sonlandırdı.

RUBACI’NIN AİLESİ PLAKETLE ONURLANDIRILDI
Konserin ilk bölümünün ardından İnegöl Kent Müzesinin yapı taşlarından olan ve kurulum çalışmalarından vefat ettiği 2017 yılı Haziran ayına kadar Kent Müzesi’nde görev yapan Serdar Rubacı için hazırlanan slayt gösterisi izlendi. Ardından Rubacı’nın ailesine İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban tarafından plaket takdim edildi.

SERGİ SALONUNA SERDAR RUBACI’NIN İSMİ VERİLDİ
Plaket takdimi sırasında kısa bir konuşma da yapan Başkan Alper Taban, “Bu akşam hem koromuzun seslendirdiği eserlerle eğlendik hem de Serdar Rubacı ağabeyimizin hatıralarını izleyince hüzünlendik. Ama şöyle bir şey söyleyeyim; Serdar ağabeyi ben de Belediye Başkan Yardımcılığı dönemimde tanıma fırsatı buldum. Bir saniye sonrasında nasıl bir hayat yaşayacağımızı bilemeyiz. Sözün bittiği yer. Bize düşen muhakkak sabırlı olmak ama Serdar ağabeyi bizim yad etmemiz lazım dedik. Müzemizin sergi salonunun ismini de Serdar Rubacı Sergi Salonu olarak değiştirdik. İnsanlar baktıklarında merak ederler ve böylece onu yad etmiş oluruz diye düşündük” dedi.

KENT MÜZESİ 9 YAŞINDA
10 Ocak tarihinin de anlamlı bir tarih olduğunu kaydeden Taban; “Bugün de yine anlamlı bir tarih. Kent Müzemizin kuruluşunun 9’uncu yılıydı. Bugüne özel bir sergi açtık. Sergi açılışımıza ailemizi de davet ederek onları onure etmek istedik. Burada bir acı, hüzün var gibi gözükse de ailemiz adına aynı zamanda bir gurur olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerçekten çok kıymetli bir insandı. Benim de gördüğüm, tanıdığım, çalışan, gayretli ve azimli ve bunları gönüllülük esasına göre yapan biriydi. Nedim Bayram ile birlikte 2005 yılında başlayıp 2009 yılında sonuçlanan bir çalışmayı yürüttüler” diye konuştu.

SOLİSTLER KULAKLARIN PASINI SİLDİ
Plaket takdimi ve konuşmanın ardından Türk Sanat Müziği Korosunun konseri kaldığı yerden devam etti. Konserin ikinci bölümünde koronun solistleri sahne aldı. İlk olarak hicaz makamında bestesi Fethi Karamahmutoğluna ait ‘Hiçbir Şeyde Gözüm Yok Sen Yanımda Ol Yeter’ isimli eseri Oğuz İlhan seslendirdi. Hemen ardından aynı makamda Bestesi Zekai Tunca’ya ait ‘Gözyaşımda Saklısın Ağlayamam Ben’ adlı eseri de solist Mehmet Demirtaş okudu. ‘Kayboldum Kaybolan Yıllar İçinde’ adlı hicaz makamındaki bestesi Metin Bükeye ait eseri ise Nigar Çakmak yorumladı. Rast makamındaki, bestesi Erol Sayan’a ait ‘Yoksun Diye Bahçemde Çiçekler Açmıyor Bak’ adlı eseri solist Duygu Sağlam, bestesi Necdet Tokatlıoğluna ait ‘Gitmesin Gözlerinden Pırıl Pırıl Arzular’ adlı eseri de solist Aysun Şimşek seslendirdi. Sanatseverler, bestesi Ali Şenozan’a ait hüzzam makamındaki ‘Beni Bırakıp Burada Gitme Güzeller Güzeli’ adlı eseri Cem Taşkıner’den, aynı makamda bestesi Ziya Taşkent’e ait ‘Dinmiyor Hiç Bu Akşam Ne Gözyaşım Ne Acım’ adlı eseri de solist Cengiz Torun’dan dinledi. Koro aynı makamda Selahattin Altınbaş’a ait ‘Dilimi Bağlasalar’ anmasam hiç adını adlı eserini okudu.

Programın son bölümünde Nihavent eserlere geçildi. Bestesi Münir Nurettin Selçuk’a ait nihavent makamındaki eseri koro seslendirdi: ‘Bahçemde Açılmaz Seni Görmezse Çiçekler’. Bestesi Erol Sayan’a ait nihavent makamındaki ‘Bana Bir Aşk Masalından Şarkılar Söyle’ adlı eseri solist Duygu Erten, Suat Sayın’ın ‘Gündüzüm Seninle Gecem Seninle’ adlı eserini solist Gürol İmamoğlu, Zeynettin Maraş’a ait ‘Gizli Aşk Bu Söyleyemem Derdimi Hiç Kimseye’ adlı eseri de solist Mustafa Bali başarıyla yorumladı. Konser, Erdinç Çelikkol’un ‘Gel Gönlümü Yerden Yere Vurma Güzel’ adlı eser ile son buldu. Konser sonunda dinleyiciler TSM korosunu alkışlarıyla ödüllendirdi.

<p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p> <p>Tsm korosundan müzenin 9. Yılına özel konser</p>
 
 
  • Okunma
  • 0 Yorum
  • İçeriği Yazdır
  • Share/Bookmark

Siz de yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz

Adınızı ve Soyadınız *   Güvenlik Kodu
  Değiştir
E-Mail Adresiniz*   Güvenlik Kodunu Giriniz*
 
Telefon Numaranız   Yorumunuz
 
Sitede yorum yayınlama yasal kurallarını inceledim ve
kabul ediyorum.
     
 
 
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN BİZE YAZIN
Belediyemizin çalışmalarından haberdar olmak için bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belediyemizi facebook, twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Her türlü öneri, dilek ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın.
T.C. İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi - (+90) 224 715 10 10
2012 © Tüm Hakları Saklıdır.