100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola
 
GÜNCEL
Faydalı Linkler
Haberler
Etkinlikler
Duyurular
İhaleler
 
 
 
Haberler
<p>Başkan Taban’dan Maça Davet</p> Başkan Taban’dan Maça Davet
<p>Şehrin Kalbine Dokunuyorlar</p> Şehrin Kalbine Dokunuyorlar
<p>Bursa Valisi Canbolat’tan Başkan Taban’a Ziyaret</p> Bursa Valisi Canbolat’tan Başkan Taban’a Ziyaret
<p>Parke Taşı Ve Otopark Düzenlemeleri Devam Ediyor</p> Parke Taşı Ve Otopark Düzenlemeleri Devam Ediyor
<p>Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına İnegöl Belediyesi Koştu</p> Karda Mahsur Kalan Vatandaşın Yardımına İnegöl Belediyesi Koştu
<p>5 Yıldızlı Otel Konforunda Huzurevi Hizmeti</p> 5 Yıldızlı Otel Konforunda Huzurevi Hizmeti
<p>Huzurevi Sakinleri Hayatın Renklerini Paylaşıyor</p> Huzurevi Sakinleri Hayatın Renklerini Paylaşıyor
<p>İnegöl, Tarımda Vites Yükseltti</p> İnegöl, Tarımda Vites Yükseltti
<p>İnegöl Belediyespor Galatasaray’ı Farklı Geçti: 3-0</p> İnegöl Belediyespor Galatasaray’ı Farklı Geçti: 3-0
<p>“Cimri” İlk Sahnesinde Tam Not Aldı</p> “Cimri” İlk Sahnesinde Tam Not Aldı
 
100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola 13/07/2019 11:02

Ahmet Tevfik Efendi’nin 1890’lı yılların sonunda Bursa – İnegöl – Yenişehir – Bursa güzergahında gerçekleştirdiği ve Velosipet İle Bir Cevelan (Bisikletle Bir Gezinti) ismiyle yazıya döktüğü bisiklet turu, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği tarafından günümüze taşındı. 120 bisikletçi aynı güzergahta turu hayata geçirirken, Cuma akşamı İnegöl’de DOSTUM merkezinde konakladılar.

1890 yılında Ahmet Tevfik Efendi’nin bir arkadaşıyla birlikte İstanbul’dan gemi yolculuğu ile başlayıp ardından Mudanya’dan bisikletle İnegöl, Yenişehir ve yeniden Bursa’ya dönüş olarak gerçekleştirdiği bisiklet turu, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği ve bazı kuruluşların katkılarıyla günümüze taşındı. 2010 yılında yeniden hayata geçirilen bu özel tur, bu yıl 10’uncu kez düzenlendi.

Geçmiş yıllarda da İnegöl’ü konaklama alanı olarak kullanan 120 bisikletçi, bu yıl da yine İnegöl’de bir gece konakladı. İnegöl Belediyesi tarafından Cuma akşamı Yeniceköy Mahallesinde bulunan DOSTUM merkezinde misafir edilen bisiklet tutkunları, buradaki bungalov evlerde ve kamp alanlarında çadır kurarak geceyi geçirdi. Konaklama sırasında; Oryantiring, labirent etkinliği, paratrike uçuş etkinlikleriyle misafirler keyifli zaman geçirdi. Renkli görüntülerin yaşandığı gecenin sabahında, İnegöl Belediyesi tarafından 120 bisiklet tutkununa kahvaltı ikram edildi. Kahvaltı sonrası Belediye Başkanı Alper Taban ile Başkan Yardımcısı Rıdvan Kocaağa’da tesislere gelerek bisiklet tutkunları ile buluştu. 120 kişilik grubu Başkan Taban uğurladı.

Bu yıl 10.’su düzenlenen 100 Yıllık Bisiklet Macerası, 11 Temmuz Perşembe günü BUDO İskele karşısında Törenle başlamıştı. Bisiklet sporcuları buradan yola çıktılar. 120 kişilik grup, birinci gün 41 km yol alarak Balat Kampına vardılar. Turun ikinci günü 12 Temmuz Cuma yine 41 km yol kat ederek Kestel, Çataltepe, Aksu’dan DOSTUM’a geçtiler. DOSTUM’da 1 gece kamp yapan sporcular, 13 Temmuz Cumartesi günü Yenice-Edebey-Cerrah-Çeltikçi -İnegöl-Kozluca-Yeniyörük- Osmaniye-Orhaniye-Subaşı-Yenişehir asfaltı üzerinden Yenişehir’e 70 km yol kat etmek üzere ayrıldılar. Etkinlik 14 Temmuz Pazar günü 40 km daha yol gidilerek Orhangazi-Gemlik yolu üzerinden Gemlik’e varıp buradan deniz yoluyla bu seneki maceranın son durağı olan Mudanya İskelesi’nde son bulacak.

<p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p> <p>100 Yıllık Bisiklet Macerasına Dostum’da Mola</p>
 
 
  • Okunma
  • 0 Yorum
  • İçeriği Yazdır
  • Share/Bookmark

Siz de yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz

Adınızı ve Soyadınız *   Güvenlik Kodu
  Değiştir
E-Mail Adresiniz*   Güvenlik Kodunu Giriniz*
 
Telefon Numaranız   Yorumunuz
 
Sitede yorum yayınlama yasal kurallarını inceledim ve
kabul ediyorum.
     
 
 
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN BİZE YAZIN
Belediyemizin çalışmalarından haberdar olmak için bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belediyemizi facebook, twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Her türlü öneri, dilek ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın.
T.C. İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi - (+90) 224 715 10 10
2012 © Tüm Hakları Saklıdır.