İnegöl Belediyesi Tarihçesi
 
İNEGÖL
İnegöl Tarihi
Kurumsal Kimlik & Logo
İnegöl Ulaşım
Basında İnegöl
Fotoğraflarla İnegöl
Önceki Başkanlarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediye Tarihi
Muhtarlıklar
Mahalle Haritaları
Parklarımız
Semt Pazarları
Medya İnegöl
Nöbetçi Eczaneler
İnegölde Gezilecek Yerler
Şehir İçi Ulaşım
İnegölün Mutfağı
Nikah İşleri
 
 
 
Haberler
<p>Başkan Taban Mali Hizmetler Personeliyle Buluştu</p> Başkan Taban Mali Hizmetler Personeliyle Buluştu
<p>Hilmiye Mahallesi’nde Yeni Yerleşim Bölgesi Oluşturuluyor</p> Hilmiye Mahallesi’nde Yeni Yerleşim Bölgesi Oluşturuluyor
<p>“Tedbiri Elden Bırakamayız”</p> “Tedbiri Elden Bırakamayız”
<p>Bakan Yardımcısı Demircan’dan İnegöl’e Sürpriz Ziyaret</p> Bakan Yardımcısı Demircan’dan İnegöl’e Sürpriz Ziyaret
<p><span>İnegöl Belediyesi Yüzme Havuzu Hizmete Giriyor</span></p> İnegöl Belediyesi Yüzme Havuzu Hizmete Giriyor
<p>Bilalköy Mahalle Konağı Yenileniyor</p> Bilalköy Mahalle Konağı Yenileniyor
<p>Fatih Mahallesinin Çehresi Değişiyor</p> Fatih Mahallesinin Çehresi Değişiyor
<p>Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı</p> Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
<p>Resim Ve Şiir Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu</p> Resim Ve Şiir Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu
<p>Başkan Taban Maske Dağıtıp Vatandaşı Uyardı: “Rehavete Kapılmayalım”</p> Başkan Taban Maske Dağıtıp Vatandaşı Uyardı: “Rehavete Kapılmayalım”
 
İnegöl Belediyesi Tarihçesi 22/12/2011 10:48

 

İNEGÖL BELEDİYESİ

İçinde barındırdığı değerleriyle bölgesinin önemli kentlerinden olan, atılım ve yatırımlarıyla kendini daima bir üst noktaya taşıyan, örnek alan değil örnek olan, gerçekleştirdiği projelerle ilklerin şehri olmuş İnegöl; her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla yoluna devam ediyor. Böylesi önemli bir şehrin hareketli, dinamik, vizyon sahibi ve çevresine değişimin her rengini ortaya koyan yapısıyla karşımıza çıkan güçlü bir kurumu var ki o da İnegöl Belediyesi…

İnegöl’de belediye örgütü, Hüdavendigar Vilayeti Salnamesine göre 1870’lerin başında kurulmuştur. Yine aynı salnameye göre İnegöl’ün ilk Belediye Başkanı Sadıkzade Süleyman Ağa’dır.

Kurulduğu dönemde 15 yıl kadar çarşı içindeki bir binada hizmet veren belediye, daha sonra 1884 yılında satın alınan tek katlı bir binaya taşınmıştır. Bu binanın da yetersiz kalması üzerine 1927 yılına kadar otel olarak kullanılan ve bugün Kent Müzesi olarak düzenlenen bina satın alınarak, 1988 yılına kadar 61 yıl süreyle bu binada hizmet vermiştir. Eski kent dokusu içinde yer alan, bugün hala mevcut olan ve kent müzesi olarak işlevlendirilen bu otel binası 19.yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Üç katlı, açık bir orta avlu etrafında gelişen bina, dönemi için otel olarak inşa edilmiş ilginç bir örnektir. Belediye olarak kullanıldığı süre içinde, yetersiz gelen binaya ilaveler yapılmıştır.

Hükümet Konağı’nın yeni yapılan binasına taşınması üzerine 1988 yılından bu yana Eski Hükümet Konağı belediye binası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Atatürk Bulvarı üzerinde Belediye Ek Hizmet Binası ve Mesudiye Mahallesi sınırlarında yer alan Şantiye Hizmet Binaları olmak üzere İnegöl Belediyesi 3 ayrı binada hizmetlerini sürdürmektedir. Bunların yanında 2009 yerel seçimlerinden itibaren İnegöl’e mahalle olarak katılan Alanyurt’ta da Alanyurt Ek Hizmet Binası hizmet vermektedir. Ayrıca Büyükşehir yasasından sonra 4 belde ve 91 köyün kırsal mahalle olarak bağlanmasından sonra hizmetin vatandaş ile buluşması adına belediye hizmet noktaları ve şantiyeler ile kırsal mahallelere yönelik hizmet seferberliği de aralıksız devem etmektedir.

İnegöl Belediyesi; Kuruluştan kurtuluşa önemli bir merkez konumuna haiz İnegöl’ü yüksek kentsel standartlara sahip bir şehir yapmak adına eğitimden sağlığa, ulaşımdan konuta, tarihe, kültür sanattan turizme, spordan teknolojiye, çevreden sosyal belediyeciliğe kadar her alanda 7/24 prensibiyle her geçen gün artan hizmet ağı ile birlikte şehrin her alanına yayılarak geçmişin izlerini bugüne ve geleceğe taşımanın onur ve şerefi ile hareket ederek İnegöl’ü yaşamaktan mutluluk duyulan bir şehir yapma gayesiyle yoluna devam etmektedir.

Bu anlayışla 1870 yılında kurulan ve 2020 yılında kuruluşunun 150 inci yılına hazırlanan İnegöl Belediyesi; modern ve markalaşan bir görünümüne haiz, insan odaklı, halkımızı kucaklayan ve bütün kesimleri birleştiren yapısıyla örnek olan bir kurum olarak geleceğe güvenle koşmaktadır.

 

 

 

Belediye Tarihcesi
 
 
  • 18358 Okunma
  • 0 Yorum
  • İçeriği Yazdır
  • Share/Bookmark

Siz de yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz

Adınızı ve Soyadınız *   Güvenlik Kodu
  Değiştir
E-Mail Adresiniz*   Güvenlik Kodunu Giriniz*
 
Telefon Numaranız   Yorumunuz
 
Sitede yorum yayınlama yasal kurallarını inceledim ve
kabul ediyorum.
     
 
 
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN BİZE YAZIN
Belediyemizin çalışmalarından haberdar olmak için bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belediyemizi facebook, twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Her türlü öneri, dilek ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın.
T.C. İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi - (+90) 224 715 10 10
2012 © Tüm Hakları Saklıdır.