İnegölde Gezilecek Yerler
 
İNEGÖL
İnegöl Tarihi
Kurumsal Kimlik & Logo
İnegöl Ulaşım
Basında İnegöl
Fotoğraflarla İnegöl
Önceki Başkanlarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediye Tarihi
Muhtarlıklar
Mahalle Haritaları
Parklarımız
Semt Pazarları
Medya İnegöl
Nöbetçi Eczaneler
İnegölde Gezilecek Yerler
Şehir İçi Ulaşım
İnegölün Mutfağı
Nikah İşleri
 
 
Takvim

Takvimden tarih seçerek içeriği filtreleyebilirsiniz.

 
Haberler
<p>Başkan Taban Mali Hizmetler Personeliyle Buluştu</p> Başkan Taban Mali Hizmetler Personeliyle Buluştu
<p>Hilmiye Mahallesi’nde Yeni Yerleşim Bölgesi Oluşturuluyor</p> Hilmiye Mahallesi’nde Yeni Yerleşim Bölgesi Oluşturuluyor
<p>“Tedbiri Elden Bırakamayız”</p> “Tedbiri Elden Bırakamayız”
<p>Bakan Yardımcısı Demircan’dan İnegöl’e Sürpriz Ziyaret</p> Bakan Yardımcısı Demircan’dan İnegöl’e Sürpriz Ziyaret
<p><span>İnegöl Belediyesi Yüzme Havuzu Hizmete Giriyor</span></p> İnegöl Belediyesi Yüzme Havuzu Hizmete Giriyor
<p>Bilalköy Mahalle Konağı Yenileniyor</p> Bilalköy Mahalle Konağı Yenileniyor
<p>Fatih Mahallesinin Çehresi Değişiyor</p> Fatih Mahallesinin Çehresi Değişiyor
<p>Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı</p> Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
<p>Resim Ve Şiir Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu</p> Resim Ve Şiir Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu
<p>Başkan Taban Maske Dağıtıp Vatandaşı Uyardı: “Rehavete Kapılmayalım”</p> Başkan Taban Maske Dağıtıp Vatandaşı Uyardı: “Rehavete Kapılmayalım”
 
İnegölde Gezilecek Yerler
MÜZELERİMİZ
Geçmişin bizlere daha anlatacağı çok şey var’ düsturuyla hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ilçe kent müzesi unvanıyla İnegöl Kent Müzesi ile Türkiye’de sektöründe ilk olmasıyla İnegöl Mobilya ve Ağaç Sanayi Müzesi, İnegöl tarihinin her dönemine ışık tutarak ve her geçen gün kendini yenileyen yapısıyla yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilere ev sahipliği yaparken, İnegöl’ün turizm değerlerinin de öne çıkmasına olanak sağlıyor. Müzelerimizi ziyaret gelen misafirler, müzenin karşısındaki İshakpaşa Külliyesi ve Cuma Camii ile Tarihi Kapalı Çarşı’yı gezdikten sonra Ortaköy Kervansarayı, Oylat Mağarası gibi önemli tarihi ve turistik mekanları gezme fırsatına da ulaşıyor. Bu manada müzelerin destinasyon alanlarının merkezi konumuna ulaşarak ilçenin turizm alanındaki değerlerinin tanıtılması noktasında önemli bir işlevi de yerine getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
İSHAKPAŞA CAMİİ
Çarşı içerisinde yer alan İshakpaşa Camii, Fatih Sultan Mehmed ve II. Bayezid devri devlet adamlarından İshakpaşa tarafından yaptırılmıştır. XV. yüzyıl Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden biri olan, sanat tarihi literatüründe Bursa Tipi Cami (Zaviyeli, Ters T planlı) olarak adlandırılan gruba giren İshakpaşa Camii, 1486 tarihli vakfiyesine göre 1468-1469 yılından önce tamamlanmıştır. Eser, harime giriş kapısının üzerinde bulunan kitabeye göre, Sultan II. Abdülhamid tarafından 1877 yılında tamir ettirilmiştir. 1961-1969 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tekrar kapsamlı bir onarımdan geçirilmiştir.
İSHAKPAŞA MEDRESESİ
Dershane mekânının giriş kapısı üzerinde bulunan 59 x 83 cm. boyutlarındaki kitabeye göre medrese hicri: 887, miladi: 1482/83 yıllarında II. Bayezid döneminde yapılmıştır. “U” planlı açık avlulu bir medresedir. Ortada kare planlı kubbeli dershane ile doğu ve batıdan dershaneye birleşen 12 hücreden (Odacık) oluşur. XVII. yüzyılda İnegöl’ü gezen Evliya Çelebi, İshakpaşa Külliyesini tanıtırken özellikle medresenin dönemin bilginleri arasında meşhur olduğundan bahseder. Kanuni Sultan Sülayman’ın Şeyhülislamı Ebussuud Efendi de bu medresede ders vermiştir.
CUMA (YILDIRIM) CAMİİ
Halk arasında Cuma Camii olarak da bilinen ve İnegöl’ün merkezdeki en eski camisi olan Yıldırım Camii, vakıf kayıtlarına göre I.Bayezid (1398-1402) tarafından yaptırılmıştır. Ancak harap hale gelen cami yıkılarak, II. Abdülhamid döneminde bugünkü haliyle inşa edilmiş ve Kasım 1895’te tekrar ibadete açılmıştır.
OYLAT
Sağlık turizminin ön plana çıkması adına İnegöl’ün marka değerlerinden biri olan ve sektördeki tüm yenilikleri ortaya koyan Oylat Kaplıcaları İnegöl için önemli bir değerdir. İnegöl’e 27 km uzaklıktaki Oylat, Bursa- Eskişehir karayolunun 7. kilometresinden Domaniç yönüne girilerek ulaşılmaktadır. 1942 tarihinden beri yetişmiş personeli ile kalite hizmet parolası ile kaplıca turizmin yaralanmak isteyen, şifa, sağlık, huzur arayan bununla beraber hem ruhsal hem de bedensel dinlenme imkanı veren Oylat A.Ş. doğa harikası Oylat’ta faaliyet göstermektedir. Oylat’ı sağlık turizminin başkenti yapmak ve burayı cazibe merkezi haline getirmek için yürütülen projeler kapsamında “Oylat'ta Su ile Gelen Sağlık (Spa) Hizmetleri Merkezi Kurulması (SUGESAM)” hayata geçmiştir. Merkezin hayata geçmesiyle bölgede var olan sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılarak, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ile sağlık turizminin geliştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. SUGESAM Oylat’ın şifalı sularını saunaları, buhar odaları, terapi jakuzileri, masaj odaları, dinlenme mekanları, özel odaları, son derece modern hamamları ile gelen misafirlerine hizmet vermektedir.
OYLAT MAĞARASI
Mağara, İnegöl’ün 20 km güneydoğusunda bulunan Hilmiye Mahallesi ile Oylat Kaplıcalarının arasında ve Oylat kanyonunun sona erdiği noktada yer almaktadır. Birbirine bağlı iki kattan oluşan Oylat Mağarası’nın toplam uzunluğu 750 metredir. Mağarada bol miktarda sarkıt, dikit, sütun, duvar, perde damlataşları ve damlataş havuzları bulunmaktadır.
OYLAT İKİZ KAYALAR
Oylat yolu üzerindeki Oylat Mağarasının üst tarafında yer alan İkiz kayalar, Türkiye’deki kaya tırmanış bahçelerinde olmayan bir özelliğe sahip. O da sabahtan akşama kadar direk güneş ışığına maruz kalmadan tırmanılabilen bir bölge olması. Yağmur almayan bir kaya bölgesi olan ikiz kayalara her mevsim rahatlıkla tırmanabilirsiniz.
CAFERPAŞA HANI (BEYLİK HANI)
Merkez çarşı dokusu içerisinde İshakpaşa Camii ve türbesinin güneyinde yer alan, Akarsu Güven Çarşısı veya Beylik Hanı isimleri ile bilinen Cafer Paşa Hanı, Osmanlı belgeleri incelendiğinde Kanuni Sultan Süleyman dönemi devlet adamlarından Cafer Paşa’nın vakfının kayıtlarında geçmektedir. Böylelikle 16. Yüzyıl eseri olduğu anlaşılmaktadır. Kuzeybatı-güneydoğu yönünde dikdörtgen planlı hanın, her cephesinde birer kapısı bulunmaktadır. Farklı tarihlerde değişikliklere uğrayan han, en son 2016 yılında restore edilerek ilçe halkının hizmetine açılmıştır.
BEDESTEN (KAPALIÇARŞI)
Halk arasında Kapalıçarşı olarak bilinen bedestenin kuzey iç duvarında iki kitabesi vardır. Birinci kitabede yapının adının Belediye Çarşısı olduğu, ikinci kitabede ise yapının hicri 1305 (miladi:1887-88) tarihinde Belediye Reisi Sadıkzade Süleyman Ağa tarafından yaptırıldığı yazılıdır.Doğu-batı yönünde 47.50 x 10.80m. boyutlarında dikdörtgen planlı bedestenin farklı cephelerde üç kapısı bulunmaktadır. 2011 yılında İnegöl Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılmıştır.
TACÜ’N NİSA SULTAN HATUN TÜRBESİ
İshakpaşa Camii’nin güneybatısında bulunan Tacü’n-Nisa Sultan Hatun Türbesi’nin kitabesi bulunmamaktadır. Türbe altıgen planlı olup, üzeri kubbe ile örtülüdür. Türbede üç kabir bulunmaktadır. Kabirlerden biri Selanik’te vefat eden ancak vasiyetine uyularak İnegöl’e getirilen ve caminin güneyine defnedilen, 1937 yılında ise türbeye nakledilmiş olan İshakpaşa’ya aittir.Diğer iki kabrin İshakpaşa’nın eşi Tâcü’n-Nisa Sultan Hatun ve kızına ait olduğu bilinmektedir.
Önceki Sayfa 1 2 3 4 Sonraki Sayfa
 
 
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN BİZE YAZIN
Belediyemizin çalışmalarından haberdar olmak için bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belediyemizi facebook, twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Her türlü öneri, dilek ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın.
T.C. İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi - (+90) 224 715 10 10
2012 © Tüm Hakları Saklıdır.