Oylat
 
İNEGÖL
İnegöl Tarihi
Kurumsal Kimlik & Logo
İnegöl Ulaşım
Basında İnegöl
Fotoğraflarla İnegöl
Önceki Başkanlarımız
Kardeş Şehirlerimiz
Belediye Tarihi
Muhtarlıklar
Mahalle Haritaları
Parklarımız
Semt Pazarları
Medya İnegöl
Nöbetçi Eczaneler
İnegölde Gezilecek Yerler
Şehir İçi Ulaşım
Nikah İşleri
 
 
 
Haberler
<p>Mezit Mahallesi Futbol Sahasına Kavuşuyor</p> Mezit Mahallesi Futbol Sahasına Kavuşuyor
<p>Beşinci Mevsim Kreşinde Eğitim Öğretim Başladı</p> Beşinci Mevsim Kreşinde Eğitim Öğretim Başladı
<p>İngadem’den Hayata Uyum Seminerleri</p> İngadem’den Hayata Uyum Seminerleri
<p>Karagölet Mahallesinde Parke Taşı Uygulaması Sürüyor</p> Karagölet Mahallesinde Parke Taşı Uygulaması Sürüyor
<p>İlköğretim Haftası Kutlandı</p> İlköğretim Haftası Kutlandı
<p>İnegöl’de Topyekun Temizlik Harekatı</p> İnegöl’de Topyekun Temizlik Harekatı
<p>Başkan Taban’dan Başsavcı İnanç Ve Ağır Ceza Başkanı Acet’e Ziyaret</p> Başkan Taban’dan Başsavcı İnanç Ve Ağır Ceza Başkanı Acet’e Ziyaret
<p>Avrupa Hareketlilik Haftası Kutlamaları Sabah Sporuyla Başladı</p> Avrupa Hareketlilik Haftası Kutlamaları Sabah Sporuyla Başladı
<p>İnegöl Semaları Paraşütlerle Renklendi</p> İnegöl Semaları Paraşütlerle Renklendi
<p>İnegöl Çileği Festivalle Tanıtıldı</p> İnegöl Çileği Festivalle Tanıtıldı
 
Oylat 03/04/2014 11:00

Oylat Tarihi

Oylat yakınlarında yer alan Saadet Köyü’nde yapılan kazılar ile elde edilen bilgiler ışığında, Oylat Kaplıcaları’nın Romalılar döneminde de var olduğu ve bu medeniyet tarafından kullanıldığı anlaşılmıştır.

Bizans imparatorluğu zamanında bölgeye hakim olan tekfurun tek kızı vardır. Baba kızını çok sevmektedir. Ama kız birgün ansızın hastalanarak yatağa düşer. Amansız hastalık çok uzun sürer. Zamanın hekimleri Tekfurun kızının derdine çare bulamazlar. Hastanın derdine derman bulmaktan aciz kalan hekimleri, kızcağızı babanın gözü önünden uzaklaştırmak ve son bir tedavi şansı vermek üzere orman içindeki o zaman için adsız olan bu kaplıcaya gönderilmesi için öneride bulunurlar. Artık hastanın bu dertten kurtulamayacağına inanırlar. Hasta kızı buraya getirirler. “Yat-öl”, “.Öl-yat” deyip bırakırlar. Çaresiz bir hastalığa tutulduğuna inanılan tekfurun kızı, hergün bu şifalı sularla yıkana yıkana, gün geçtikçe düzelmeye ve iyileşmeye başlar. Kısa zamanda eski sıhhatine ve güzelliğine kavuşur. İyileştikten sonra babasının sarayına geri döner. O zamandan itibaren Ölyat kaplıcası yöre halkı tarafından bir şifa kaynağı olarak tanınır ve kullanılır. Bu şifalı su yine o sudur, fakat zaman geçtikte “Öl-yat” ı “Oy-lat” yapmıştır. İnegöl, Bilecik, Pazaryeri, Yenişehir ve İznik’te hala bir kısım halk Oylat’a Ölyat demektedir.

Oylat Gezilecek Yerler – Oylat Kaplıcaları

“Oylat” denildiğinde akla ilk gelen yer Oylat Kaplıcaları’dır. Bursa- Eskişehir karayolu üzerinde bulunan kaplıcalar İnegöl’e yaklaşık 27 Km mesafededir. Uludağ sırtlarında, yemyeşil bir doğanın içinde yer alan kaplıcaların birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır; cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kireçlenme, tansiyon ile ilgili rahatsızlıklar, stresin negatif etkileri, eklem iltihaplanması, vb.

Oylat Mağarası:İnegöl’e yaklaşık 17 Km mesafede bulunan Oylat Mağarası, 665 Metre uzunluğundadır. Kaplıcaların yolu üstünde olduğu için kaplıcaların ziyaretçileri Oylat Mağarasını da görmektedirler.

Oylat şelalesi: İnegöl’de yer alan şelale, çevresindeki bin bir çeşit bitki ve ağaç nedeni ile, doğaya doymak, huzur bulmak isteyenler için olmazsa olmaz güzellikte bir köşedir.

Hilmiye Köyü: Oylat Mağarası’nın bulunduğu köy, eşsiz doğası ile son dönemlerde dikkatleri çekmektedir.

Oylat Vadisi: Oylat Vadisi, Bursa İnegöl’ün bir parçasıdır. Oylat deresini de içine alan vadi, yemyeşil doğası, tertemiz havası ile en çok rağbet gören yerlerin başında gelmektedir.

Oylat’a gidilmişken Orman İşletmesi piknik alanında piknik yapmayı, Oylat köy pazarını ziyaret edip alışveriş yapmayı da ihmal etmemek gerekmektedir.

Oylat ta Ne Yenir

Farklı kültürlerin ve Osmanlı saray kültürünün ektisi ile İnegöl ve Oylat mutfağı oldukça zengindir. Oylat mutfağının belli başlı yemeklerinden bazıları şunlardır:

 • Kağıt kebabı
 • İnegöl Köfte
 • Haşhaşlı ekmek
 • İncir dolması
 • Kavata
 • Hünkar beğendi
 • Pideli kebap
 • Ciğer sarma
 • Hoşmerim
 • Cevizli lokum
 • Fırında süt helvası

Oylat a Nasıl gidilir

İnegöl’ün bir beldesi olan Oylat’a karayolu ile her yerden rahatlıkla ulaşılması mümkündür.

 
 
 • Okunma
 • 0 Yorum
 • İçeriği Yazdır
 • Share/Bookmark

Siz de yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz

Adınızı ve Soyadınız *   Güvenlik Kodu
  Değiştir
E-Mail Adresiniz*   Güvenlik Kodunu Giriniz*
 
Telefon Numaranız   Yorumunuz
 
Sitede yorum yayınlama yasal kurallarını inceledim ve
kabul ediyorum.
     
 
 
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN BİZE YAZIN
Belediyemizin çalışmalarından haberdar olmak için bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belediyemizi facebook, twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Her türlü öneri, dilek ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın.
T.C. İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi - (+90) 224 715 10 10
2012 © Tüm Hakları Saklıdır.