Kent Müzesi Hakkında
 
Sağ Menü
Nikah İşlemleri
Eczaneler
Kent Müzesi
Çözüm Merkezi
Formlar
Kent Bilgi Sistemi
Anketlerimiz
Bilgi Evi
 
 
 
Haberler
<p>Başkan Taban Mali Hizmetler Personeliyle Buluştu</p> Başkan Taban Mali Hizmetler Personeliyle Buluştu
<p>Hilmiye Mahallesi’nde Yeni Yerleşim Bölgesi Oluşturuluyor</p> Hilmiye Mahallesi’nde Yeni Yerleşim Bölgesi Oluşturuluyor
<p>“Tedbiri Elden Bırakamayız”</p> “Tedbiri Elden Bırakamayız”
<p>Bakan Yardımcısı Demircan’dan İnegöl’e Sürpriz Ziyaret</p> Bakan Yardımcısı Demircan’dan İnegöl’e Sürpriz Ziyaret
<p><span>İnegöl Belediyesi Yüzme Havuzu Hizmete Giriyor</span></p> İnegöl Belediyesi Yüzme Havuzu Hizmete Giriyor
<p>Bilalköy Mahalle Konağı Yenileniyor</p> Bilalköy Mahalle Konağı Yenileniyor
<p>Fatih Mahallesinin Çehresi Değişiyor</p> Fatih Mahallesinin Çehresi Değişiyor
<p>Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı</p> Temmuz Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
<p>Resim Ve Şiir Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu</p> Resim Ve Şiir Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu
<p>Başkan Taban Maske Dağıtıp Vatandaşı Uyardı: “Rehavete Kapılmayalım”</p> Başkan Taban Maske Dağıtıp Vatandaşı Uyardı: “Rehavete Kapılmayalım”
 
Kent Müzesi Hakkında 14/02/2012 09:51

Kaplıcası, köftesi, mobilyası ve ayrıca Organize Sanayi Bölgesinin katkılarıyla gelişen İnegöl; Sosyal, kültürel ve ekonomik yapısıyla, değişik plan ve projeleriyle, Marmara bölgesinin yükselen yıldızı olmuştur. Halkımızın iş gücündeki cesaret ve atılımcı toplum yapısı, kendini sürekli yenilemiş ve ileriye dönük projelerin etrafında, her zaman kenetlenmeyi başarmıştır.

Bu projelerden biri de “İnegöl Belediyesi Kent Müzesi” çalışmalarıdır. 2005 yılından önce dillendirilen Kent Müzesi kavramı, İnegöl’de de taraftar bularak Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ’ın ilgisini çekmiş ve diğer projelerinde olduğu gibi bu işe de odaklanmıştır. Bir kente en unutulmayacak projelerden birinin de Kent Müzesi kurmak olacağı fikrini açıkça benimsemiş ve bu doğrultuda çalışmalara başlamıştır.

Bu doğrultuda, Belediye Başkanımız Alinur AKTAŞ’ın işaret ve gayretleriyle başlayan Kent Müzesi kurulum çalışmaları, gönüllülerden oluşan 5 kişilik bir koordinasyon kurulunun oluşturulması ile büyük bir ivme kazanmıştır.

Bu kurulun başına koordinatör olarak işadamı, Belediye Meclis Üyesi ve Kültür Komisyonu Başkanı Nedim BAYRAM getirilmiştir. Koordinasyon kurulunda ayrıca Gemolog ve Koleksiyoner İsmail Hakkı ÖZAK, Koleksiyoner Serdar RUBACI, Öğretmen ve Halk Oyunları Federasyonu Hakemi Ali Osman OLGUN ile Ertuğrulgazi Bayram İNALTEKİN bulunmaktadır.

Ayrıca Selma PEŞTELİ ve Metin ECERTAŞ gibi gönüllülerden oluşan birçok İnegöllü de, Koordinasyon Kurulunun yaptığı iş bölümüne göre bu çalışmalara zaman zaman katkı vermişlerdir.

Koordinasyon kurulu ilgi alanlarına göre görev dağılımını yapmış, Kent Müzesi projesinin gerçekleşmesi için bir yol haritası belirleyerek çalışmalarına başlamıştır. Öncelikle 5 beldesi ve 91 köyü olan İnegöl’ ün, materyal, obje, belge, fotoğraf ve yaşam eşyalarının nerelerde bulunabileceğinin tespit edilmesi yönünde çalışmalar yapılmıştır.

Koordinasyon Kurulu şehir içi çalışma planlamaları ışığında, İnegöl’ün önde gelen aileleri ve kenti yönetenlerle birebir görüşmüştür. Hatta İnegöl dışına çıkmış, İnegöllüler belirlenerek yaşadıkları şehirlere kadar gidilip bilgi ve materyal alımları için yoğun çaba sarf etmiştir. Bu görüşmelere zaman zaman Belediye Başkanımızda iştirak etmiş, sohbetli ortamlar oluşturularak öncelikle müze oluşumuna katkı sağlayacak ailelere, işin ciddiyeti gösterilerek, katılımları sağlanmıştır. Belirli bir zaman sonra İnegöl halkının “müze” kavramına bakış açısını genişletilerek kamuoyunu oluşması sağlanmıştır. Hatta akla gelebilecek her türlü kurum, kuruluş, dernek, oda, vakıf gibi yerlerde sürekli toplantılar ve mini sergiler düzenleyerek Kent Müzesi ile ilgili gündem hep sıcak tutulmuştur.

Hemen hemen her gün, yerel gazete ve televizyonlara sunulan basın açıklamaları ile etkin bir tanıtım ve reklam çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan bütün bu aktif çalışmalar sonucunda materyaller, ücretsiz olarak bağış tutanağına kaydedilerek toplanmıştır.
Koordinasyon Kurulu bir taraftan bu işleri gerçekleştirirken diğer taraftan toplanan bu eserlerin sergilenmesi için gerekli müze binası proje çalışmalarını da takip etmiştir. Kent Müzesi için, yaklaşık 150 yıllık olduğunu tahmin edilen eski belediye binası aslına uygun olarak restore edilmiş ve 1054 m2 olarak baştan aşağı yenilenmiştir.
Kent Müzesi bina restorasyon çalışmaları sürerken, ona paralel olarak şehir içi ve şehir dışı materyal toplama çalışmalarına da devam edilmiştir. Yapılan bu çalışmalar neticesinde yalnızca şehir içindeki köylere gidip gelmek için, 6000 kilometreden fazla yol kat edilerek, tahminen 3000–3500 kişiyle birebir görüşülmüştür. Sonuç olarak 2000’den fazla yaşam eşyası, obje ve materyal, 15000’e yakın belge ve fotoğraf müze arşivine eklenmiştir.

Aslında birkaç cümleyle anlatılamayacak kadar büyük olduğunu bilinen bu kent müzesi kuruluş çalışmaları, 2008 yılının sonlarına doğru tamamlanmıştır. Bina restorasyon çalışmaları da sonuç vermiş ve nihayetinde sergilenecek eserlerin yerleşimi planlanarak yapılmıştır.

Gerçekleşmesi ve bitirilmesi başlangıçta çok zor ihtimal olarak gözüktüğü zamanlarda bile, bu projenin sonuçlanacağına inanan, bizlere güvenen ve araç dahil her türlü desteği veren, Belediye Başkanımız Alinur AKTAŞ’a, bilgi, belge, fotoğraf, materyal, yaşam eşyası ve objelerle müzemize katkıda bulunan tüm İnegöl halkımıza, Kent Müzesi restorasyonunda başından sonuna en ince ayrıntılarına kadar ilgilenen ve bizlere pozitif güç veren Mimarımız Mehmet PARLAR’a, danışmanlarımız Uludağ Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof.Dr.Yusuf OĞUZOĞLU’na, Prof.Dr.Neslihan DOSTOĞLU’na, Ankara Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof.Dr.Berna ALPAGUT’a, Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet ERDÖNMEZ’e, Araştırmacı yazar Raif KAPLANOĞLU’na, Folklor Araştırmacısı Esat ULUUMAY’a, sanat tarihçileri Dilek Yıldız KARAKAŞ’a, Sibel Gök’e, İnegöl’ün geçmiş tarihi ile ilgili konularda bizlere yardımcı olan İnegöllü Osmanlı Arşiv Uzmanı Sinan ÇULUK’a, ayrıca başından beri bizlere ışık tutan ve ismini telaffuz edemediğimiz bütün kişi, kurum ve kuruluşlara çok çok teşekkür ederiz. Bizler sadece var olan zincirin, ayrı ayrı yerlerde olan halkalarını birleştirerek, böyle bir projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.
Ayrıca Kent Müzesi bina restorasyon çalışmaları için sağladıkları katkı ve gayretlerden dolayı, Bursa Valimiz Sayın Şahabettin HARPUT’a, dönemin İl Genel ve İnegöl Belediye Meclis Üyelerine, Bursa İl Özel idaresine teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. Özellikle Bursa Kent Müzesi kanalıyla bizlere her türlü yardım ve yönlendirmeyi sağlayan Bursa Büyükşehir Belediye eski Başkanımız merhum Hikmet ŞAHİN’e, gerek İnegöl’de, gerek Bursa’da, gerekse Ankara’da, Kent Müzesinin kurulumu için yapılan bütün bu çalışmalarda bizlere azami destek sağlayan Bursa Milletvekilimiz Sayın Sedat KIZILCIKLI’ya da şükranlarımızı sunuyoruz.
Gelecek nesillerimizi düşünerek, azimle çalıştığımız, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY’ın katılımları ile 10 Ocak 2009 tarihinde açılışını yaparak sonuçlandırdığımız, bu proje, umarız ki Türkiye’nin diğer değişik yerleşim birimlerinde kurulma aşamasında olan ya da kurulması düşünülen, Kent Müzelerine de örnek olur. Bu işin tabiri caizse tozunu yutan, biz İnegöllü, gönüllü Kent Müzecilerine, herhangi bir yerde düşecek bir görev olursa hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak yardımcı olacağımızı da burada belirtmek isteriz.
2010 yılının bu ilk aylarına geldiğimizde ise geçen bir sene içerisinde ne kadar verimli ve başarılı bir çalışmayı, bütün İnegöl halkı ile beraber nasıl başardığımızın mutluluğu içerisindeyiz. Çünkü bu işin aynası olarak gördüğümüz sayın ziyaretçilerimizin sayısı Haziran 2009 da 100.000’i, Ocak 2010 itibarı ile de 180.000’ i aşmıştır.
Kent Müzesini her gün yoğun bir şekilde gezen yerli halkımızın ve şehir dışından gelen ziyaretçilerimizin bu ilgisi, bizlere yeni bir çalışmanın da esin kaynağı olmuş, Kent Müzesinde sergilenen yada sergilenemeyen diğer bilgi, belge ve materyallerin daha kapsamlı olarak kültürel bir dergide yayınlanması fikri ortaya çıkarmıştır. ‘İnegöl ÇINARLARALTI’ adını vermeyi uygun gördüğümüz bu derginin ilk sayısıyla sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz. Dolayısıyla ÇINARLARALTI’ nın bu ilk sayısında bizleri makaleleri ile yalnız bırakmayan değerli hocalarımıza, yazı yazan tüm dostlarımıza ve kısacası emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
Sonuç olarak; yapılan araştırmalarda, bilimsel sempozyum ve seminerlerde bahsedilen, Avrupa’daki müzecilik anlayışıyla örtüşen, gönüllü katılımcılık esasına dayanan projelerin, ne derece hızlı, etkili ve verimli olduğu tezini İnegöl’de de kanıtladığımıza inanıyoruz.

 
  • Okunma
  • 0 Yorum
  • İçeriği Yazdır
  • Share/Bookmark

Siz de yorumunuzu bizlerle paylaşabilirsiniz

Adınızı ve Soyadınız *   Güvenlik Kodu
  Değiştir
E-Mail Adresiniz*   Güvenlik Kodunu Giriniz*
 
Telefon Numaranız   Yorumunuz
 
Sitede yorum yayınlama yasal kurallarını inceledim ve
kabul ediyorum.
     
 
 
YENİLİKLERDEN HABERDAR OLUN BELEDİYEMİZİ TAKİP EDİN BİZE YAZIN
Belediyemizin çalışmalarından haberdar olmak için bilgilerinizi bizimle paylaşın. Belediyemizi facebook, twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Her türlü öneri, dilek ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın.
T.C. İnegöl Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi - (+90) 224 715 10 10
2012 © Tüm Hakları Saklıdır.